Pomiędzy. Wnętrza kamieniczne w Poznaniu.
Pomiędzy. Wnętrza kamieniczne w Poznaniu.
Opracowanie dotyczy dziennej strefy wypoczynku wraz z ciągami komunikacyjnymi, sypialnią i gabinetem, o łącznej powierzchni 55 m2. Wnętrza mieszkania znajdują się w stolicy wielkopolski, w bliskim sąsiedztwie Alei Marcinkowskiego, Placu Wolności i Starego Rynku. Ich powiązanie widokowe z renesansowym ratuszem wpłynęło na charakter miejsca. Wkomponowanie wnętrz w historyczną tkankę oraz nadanie im współczesnego wizerunku stanowiło wyzwanie projektowe.
Tytuł „Pomiędzy" nawiązuje do genezy nazwy ulicy, przy której usytuowana jest kamienica. Określenie „Podgórna” nadano jej w XIX wieku. Odzwierciedlało rolę traktu jako łącznika pomiędzy starym, średniowiecznym miastem „dolnym” i górnym, nowo zaplanowanym- ówcześnie pruskim.
Geometria wnętrz, zbliżona do długiego prostokąta, zawiera kilka stref funkcjonalnych. Wydzielenie ich nastąpiło poprzez wprowadzenie podestu i antresoli, które różnicują przestrzeń.
Koncept sprzęża klasyczne oraz minimalistycznie cechy stylistyczne. Chęć integracji elementów wzornictwa włoskiego i polskiego towarzyszyła także przy wyborze mebli, oświetlenia oraz materiałów wykończeniowych. Jednorodne kolorystycznie powierzchnie zestawiono z konglomeratem marmurowym Botticino i ciemnowybarwionym drewnem. Szlachetne sploty dywanów z wiskozy roślinnej współgrają z włoskimi skórami mebli tapicerowanych i uzupełniają subtelną kolorystykę wnętrz, bazującą na jasnym beżu i szarości. Kluczowa jest rola podświetleń, uwydatniających sztukaterię ścienną i sufitową. Widoczna w oknie wieża ratusza, wykończona spatynowaną miedzią, stanowi integralną część aranżacji.